Kroz stenovitu klisuru Đetinje, od užičke plaže do Staparske banje prostire se uređena šetališna staza. Grad Užice je, 2016. godine, pokrenuo projekat obnove prvih pet kilometara trase stare pruge uskog koloseka od Užica do Stapara, a članovi Jugocikling kampanje su, uz podršku Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, uredili trasu i proglasili je za prvu zelenu stazu u Srbiji.
Već 2017. godine, Evropska asocijacija zelenih staza (European Greenways Award) dodelila je Užicu nagradu za navedenu stazu, prvu takve vrste u Srbiji. Gradu je dodeljena druga nagrada u kategoriji Izvrsnost, odnosno, priznanje za uređenje i sadržaje staze, ali i za njenu pristupačnost koja je omogućena postavljanjem lifta – platforme kojom pešaci, majke sa decom u kolicima, osobe sa invaliditetom i biciklisti mogu da se popnu na rekonstruisani železnički most na Gradskoj plaži i nastave kretanje zelenom stazom. Za
Šetalište kroz jedno od ekološki značajnih područja u okviru Ekološke mreže Srbije je područje prilagođeno za upražnjavanje rekreativnih aktivnosti (pešačenje, biciklizam, planinarenje) i odmor pored reke. Parterno uređenje i postavljanje parkovskog mobilijara uz reku, zajedno sa uređenjem pešačkih staza oko tunela stare pruge uskog koloseka, doprineli su da boravak u klisuri Đetinje bude usklađen sa prirodom.
Evropska asocijacija zelenih staza je udruženje osnovano 1998. godine u Namuru (Belgija) sa ciljem da podstakne stvaranje i promocija zelenih staza u Evropi. Okuplja više od 50 različitih organizacija iz 16 evropskih zemalja koje se bave razvojem zelenih staza. Evropska asocijacija zelenih staza osnovana je 1998. godine pri čemu posebnu pažnju usmerava na: povećanju pristupačnosti stare I manje korišćene infrastrukture široj javnosti, posebno osobama sa smanjenom pokretljivošću; lakoći prolaza, kontinuitetu i sigurnosti trasa; poštovanju prirodnog, kulturnog i istorijskog okruženja oblasti; i informisanju i edukaciji korisnika, posebno mladih.
Zelene staze su multifunkcionalne staze za nemotorizovane korisnike koje su uobičajeno povezane sa zelenim koridorom, istorijskim trgovačkim rutama, rekama i prugama. Njima upravlja lokalno stanovništvo u cilju podsticanja održivog razvoja i zdravih životnih stilova. Zelene staze pružaju okvir za lokalne inicijative i projekte vezane za zaštitu i unapređenje prirode, zaštitu kulturnog nasleđa, održivi turizam i saobraćaj. Zelene staze planirane su da zadovolje potrebe kako lokalnog stanovništva tako i posetilaca i da obezbeđuju pozitivan doprinos lokalnoj ekonomiji.
Od 2003. godine, svake druge godine, Evropske nagrade za zelene rute (European Greenvais Avard) dodeljuje se zelenim stazama koje se ističu svojom izvrsnošću i demonstracijom najbolje prakse sa ciljem podrške replikacijama najboljih praksi na zelenim putevima širom Evrope. Nagrade se dodjeljuju u dve grupe: nagrade za izvrsnost i nagrade za uzorne inicijative.
U kategoriji “Nagrade za izvrsnost” dodeljuju se prva, druga i treća nagrada za najbolje primere zelenih ruta koje predstavljaju najbolju integraciju različitih katakteristika. Uspeh ovih staza treba da bude dokazan njihovom popularnošću u javnosti i vidljivim uticajem na održivi razvoj zasnovan na ekološki prihvatljivoj svakodnevnoj mobilnosti, slobodnom vremenu i turizmu.
U kategoriji “Uzorne inicijative” dodeljuju se prva, druga i treća nagrada za posebne inicijative koje su realizovane u vezi sa zelenim rutama. Ova kategorija je otvorena za sve aktivnosti koje su u najširem smislu povezane sa zelenim rutama: projektovanje, izgradnja, upravljanje, promocija, opremanje, označavanje, isticanje drugih resursa (kulturno ili prirodno nasleđe…), održavanje,. Cilj je da promovisanje dobre prakse i moguće replikacije na bilo koju drugu evropsku zelenu stazu.