Klisura Reke Djetinje

Ribolov

Ribolov na Djetinji

Izuzetne vrednosti reke Đetinje i bogatstvo ribljeg fonda čine je rajem za rekreativni i sportski ribolov, a najzanimljivije je da se i u samom centru grada mogu upecati krupni primerci raznih riba.
Jezero Vrutci je bogato svim vrstama ribe, a ribolovce najviše privlači zbog kapitalnog grgeča. Sa druge strane, u Đetinji se nastanjuje potočna pastrmka, lipljen i mladica koja se prilagodila uslovima ovog vodenog ekosistema. U Đetinji lipljeni uspevaju da narastu do preko 2 kilograma (50 cm), potočna pastrmka preko 4 kilograma, a mladica čak i preko 15 kilograma. Državni rekord je upecani lipljen od 53 centimetra tri kilometra uzvodno od grada, što dokazuje da je Đetinja čista reka bogata ribom i predstavlja pravi izazov za ribolovce.
Na Đetinji se organizuje tradicionalno takmičenje u sportskom ribolovu u disciplini mušičarenje u okviru Kupa jadransko-podunavskih zemalja koje se odvija jednom godišnje. Takmičarska staza se prostire od ušća Sušice u Đetinju do Velike brane, a baza takmičenja je lokalitet Donja Staparska banja.
Ribolov uzvodno na Đetinji je dozvoljen sedam meseci u godini (od 1. marta do 30. oktobra), po principu „uhvati i pusti“ a reviri su pogodni za pecanje na mušičarski pribor u čitavom toku, dok je varaličarenje moguće samo u donjem delu rečnog toka. Ribolov je strogo kontrolisan i krivolov se strogo kažnjava.

Udruženje sportskih ribolovaca "Alasi sa Đetinje"

Kontakt: Ivan Bakić

Udruženje sportskih ribolovaca "Alasi sa Đetinje"

Ribočuvar: Radomir Đenić

Kanjonski deo Đetinje predstavlja veliki potencijal za razvoj salmonidnih vrsta ribe i to: Salmo trutta (potočna pastrmka), Barbus peloponnesius (potočna mrena), Alburnoides bipunctatus (pliska, zelenak), Barbatula barbatula (brkica, tivuška, babica), Phoxinus phoxinus (pijor, bojanac, gagica, zelenak), Leuciscus cephalus (klen), Gobio sp. (krkuša), Hucho hucho (mladica), Thymallus thymallus (lipljen), dok se povremenim poribljavanjem ubacuju šaran, skobalj, kalifornijska pastrmka, deverika i potočna pastrmka. Reka Sušice ima ogroman značaj kao prirodno mrestilišta pastrmke i predstavlja jedino prirodno plodište tekuće pastrmke. Postojanje veštačkih barijera (brana i jezero Vrutci) negativno utiče na migraciju i mrest autohtonih vrsta ali olakšava kontrolu stanja ihtiofaune i kontrolu potreba za poribljavanjem.

U skladu sa Zakonom o zaštiti i održivom korišćenju ribljeg fonda RS, na vodotoku reke Đetinje uspostavljena su tri ribolovna revira:

Na potezu od Gradske plaže uzvodno do lokaliteta Sunčani vir dozvoljen je rekreativni ribolov po sistemu „uhvati i pusti“ tokom cele godine. Režim važi za sve salmonide vrste ribe (potočna pastrmka, mladica i lipljen) dok se klen i krkuša nose u skladu sa važećim propisima. Ribolov je zabranjen u periodu mresta salmonidnih vrsta.

Potez od lokaliteta Sunčani vir do Donje Staparske banje pripada blinkerskom (varaličarskom) reviru. Dozvoljen je ribolov bez povratne kuke. Na reviru je dozvoljeno i mušičarenje. Ribolov je zabranjen u periodu od 1. oktobra do 1. marta svake godine.

Od lokacije Donje Staparske banje uzvodno uz reku do 500m pre brane Vrutci dozvoljeno je mušičarenje. Na ovom reviru je dozvoljeno ribolov jednom udicom bez povratne kuke. Ribolov je zabranjen u periodu od 1. oktobra do 1. marta svake godine.

Rekreativnim ribolovom može se baviti lice na osnovu dozvole za obavljanje rekreativnog ribolova. Dozvola se izdaje kao godišnja, dnevna ili višednevna (najviše do sedam dana). Godišnja dozvola za rekreativni ribolov važi na svim ribolovnim vodama Republike Srbije, osim na ribarskom području na ribolovnim vodama u zaštićenom području. Godišnju dozvolu za rekreativni ribolov lice kupuje u mestu prebivališta ili boravišta, osim dozvole za ribolov u zaštićenom području. Korisnik izdaje dnevnu i višednevnu dozvolu za rekreativni ribolov za ribolovne vode koje su mu ustupljene na korišćenje. Rekreativni ribolovac može da koristi najviše tri štapa sa po dve udice na svakom štapu. Lica mlađa od 14 godina mogu obavljati rekreativni ribolov bez dozvole, jednim štapom u prisustvu osobe koja poseduje dozvolu za obavljanje rekreativnog ribolova.

Distributeri dozvola na RP Zapadna Morava, Sektor Užice:

– Alasi sa Đetinje, Užice, Užičke vojske bb, 064 343 8748

– Ribosport MM OD, Užice, Radnička bb, 031 560 035

– Đetinja 2001, Užice, Lazara Mutapa 7, 063 772 2090

Ribarsko područje „Zapadna Morava” ustanovljeno je na ribolovnim vodama vodotoka reka: Zapadna Morava od nastanka do administrativne granice između grada Čačka i grada Kraljeva, Moravica, Đetinja, Veliki Rzav, Mali Rzav, Belica, Beograd, Crni Rzav, Skraljev Čemernica, Dičina, Lim, Mileševka, Bistrica, Uvac od granice Specijalnog rezervata prirode „Uvac” do ušća i svih ostalih uzroka navedenih reka i drugih prirodnih ili veštačkih ribolovnih voda koje su u granicama ribarskog područja, u okviru izuzetnih ribolovnih voda za područje granica. Ribarskim područjem gazduje Balkan Eco Team d.o.o. iz Prijepolja.