Šetnja kroz kanjon Đetinje započinje sa Gradske plaže gde se stepenicama penje na Stari železnički most, u samo podnožje Starog grada. Za potrebe porodica sa decom i osobe sa poteškoćama u kretanju, u funkciji je lift na plaži kod stare hidrocentrale. U nastavku puta, pešake očekuje avantura kroz 12 tunela i 5 mostova koji su nekada bili trasa voza koji je Užice povezivao sa Sarajevom preko Višegrada. Trasa u dužini od 7 km do Staparske banje je asfaltirana, a nastavak do jezera Vrutci je makadamski put. Svi tuneli do Staparske banje su osvetljeni.
Za ljubitelje planinarenja, na raspolaganju je planinarska staza Đurića orlovi. Polazna tačka je kod Velike brane, gde staza skreće na desno, strmijim usponom. Nakon njega, praćenjem kamenite staze dolazi se do stene Igla, nazvane po svom karakterističnom izgledu. Izlaskom na vidikovac iznad ove stene, završava se najzahtevniji deo staze. U nastavku staza ide zaravnjenim delom i dolazi do vidikovca sa pogledom na predgrađe Užica – Turicu. Nakon toga, krećući se visoko iznad, mogući su kraći odmori na nekoliko vidikovaca sa pogledom na klisuru Đetinje. Sa Đurića orlova, krajnjeg vidikovca u ovom nizu pruža se izuzetno lep pogled na meandre Đetinje u klisuri, izuvijanu prugu Beograd – Bar i brojne tunele. Nakon pauze, sledi spust do klisure. Prolazi se kroz tunele. moguće je sići do same reke i živopisnih plaža Rajski otoci i Sunčani vir. Za ove potrebe uređene su pešačko-planinarske obilaznice oko tunela 16 (dužina 950m), tunela 19 (dužina 800m) i tunela 21 (dužina 400m).
Kružni deo staze se završava kod Velike brane.
Dužina ove izuzetno atraktivne staze koja vodi iznad i kroz samu klisuru Đetinje je 16 km. Polazna tačka je na 410m a najviša tačka je na 759m. Ukupan uspon i spust je 740m. Vreme koje je potrebno da se staza pređe sa svim pauzama je oko 7 sati.