Klisura Reke Djetinje

Jezero Vrutci

Jezero Vrutci

 Jezero je dugo 8 km i nalazi se na 700 m.n.m. Napravljeno je 1984. godine kao višenamenska akumulacija. Pored privrednog značaja ima zaštitnu funkciju i ulogu u oplemenjivanju malih voda nizvodno od brane. U pitanju je betonska lučna brana kupolasnog tipa sa dvostrukom krivinom, visine 77 m i dužine 241 m.
 Voda u jezeru je izuzetno čista, pogodna je za kupanje od sredine maja do sredine septembra. Od ribljih vrsta zastupljene su: beovica (zeka), krkuša, klen, krupatica, bodorka, deverika, skobalj, pastrmka, bandar, babuška, šaran, tolstolobik i som. Prosečna temperatura vode u letnjem periodu je 25°C.

U cilju zaštite kvaliteta vode u izvorištu su sledeće zone sanitarne zaštite izvorišta vodosnabdevanja:

I zona akumulacije – obuhvata jezero pri koti maksimalnog uspora vode i priobalno područje u širini od 10m u horizontalnoj projekciji od kote maksimalnog uspora;

Zabranjeno je odlaganje svih vrsta otpada, kavezni uzgoj ribe, prilaz motornim vozilima, napajanje stoke i korišćenje stajskih i mineralnih đubriva i hemijskih sredstava za zaštitu bilja.

II zona akumulacije – obuhvata područje čija širina iznosi 500m u horizontalnoj projekciji od granice zone I akumulacije oko jezera;

Zabranjena je eksploatacija kamena, šljunka, peska i svi drugi rudarski radovi. Zabranjeno je formiranje deponija komunalnog otpada, proširenje i formiranje novih grobalja.

Dozvoljeno je uređenje pešačko-izletničkih, biciklističkih i ribolovnih staza, kao i planirano uređenje priobalja akumulacije (za odmorišta i vidikovce – ekološke punktove u funkciji zaštite izvorišta i turističko-rekreativne prezentacije akumulacije i prilaz revirima za sportski ribolov), uz prethodno pribavljanje mišljenja javnog vodoprivrednog preduzeća i dozvole nadležnog organa jedinice lokalne samouprave.

III zona akumulacije – obuhvata područje izvan uže zone sanitarne zaštite do granice površinskog, nadzemnog sliva akumulacije.

Nije dozvoljeno nekontrolisano deponovanje komunalnog i drugog otpada, uspostavljanje transfer stanica i privremenih deponija čvrstog otpada, komercijalno skladištenje nafte i naftnih derivata, skladištenje opasnih materija i materija koje se ne smeju direktno ili indirektno unositi u vode. Nije dozvoljena izgradnja i rad industrijskih, rudarsko-metalurških i drugih objekata i obavljanje radova koji mogu ugroziti zdravstvenu ispravnost vode.

Dozvoljena je izgradnja stambenih, ekonomskih, ugostiteljskih, komercijalnih i turističkih objekata. Obavezna je izgradnja propisnih, sanitarno bezbednih objekata za sakupljanje i skladištenje čvrstog i tečnog stajnjaka za domaćinstva.

Za potrebe turističko-rekreativnog korišćenja sliva akumulacije, dozvoljava se realizacija izletničkih, ribolovnih, pešačkih, biciklističkih staza i druge prateće infrastrukture i sanitarno obezbeđenih manjih objekata za potrebe informisanja i predaha turista (odmorišta, vidikovci, restorani, zakloni i sl).

Velika brana je veštačko jezero napravljeno za potrebe Tkačke radionice, kao deo sistema hidroelektrane u Turici, koja je zvanično puštena u rad 1. januara 1929. godine. Sazidana je od nabijenog betona, visine 18m i širine 41m. Jezero se danas koristi za ribolov, kupanje i vožnju kajaka.