Planina Jelova gora pripada grupi maljensko-povlenskih planina u dinarskom planinskom sistemu. Nalazi se devet kilometara severoistočno od grada Užica. Jelova Gora je gusto pošumljena zatalasana visoravan, površine od oko 20 kilometara kvadratnih prosečne nadmorske visine 850 metara. Dominantni vrhovi su: Đakov kamen (1.003 m), Presedo, Ozkolište i Zborište.
Bogata je vodotocima sa dosta izvorske vode (Jovanova voda, Batina voda, Izvorak, Studenac i Samadžinac koji je poznatiji kao Desankina česma). Najveća reka je Tatalija koja se nakon spajanja sa rekom Tmušom uliva u Skrapež. Najviše ima bukove, grabove, brezove i jasikove, a najmanje hrastove šume. U novije vreme sve veće površine prekrivene su borom, jelom, smrčom, omorikom i planinskim čempresom. Ova planinska lepotica nadaleko je poznata po borovnicama i, u njenu čast, krajem avgusta se organizuje svečanost – Dani borovnice. Jelova gora je planinska zona, bogata i raznovrsna lovnom divljači. Najbrojnije su srne, a ima i lisica, zečeva, kuna, jazavaca i velikog broja šumskih ptica.
Koncentracija turističkih i ugostiteljskih objekata je na zaravni, ispod Zborišta gde se nalazi odmaralište Ministarstva unutrašnjih poslova i mnogobrojne vikendice. Planina jos uvek nije dovoljno aktivirana u turističke svrhe ali je, usled bogatstva prelepim pejzažima, prepoznata kao značajno izletište gradskog stanovništva. Skladno ukomponovana livadska prostranstva, živopisni proplanci i šume, lepota neokrnjene prirode i čist planinski vazduh čine ovo izletište veoma privlačnim.
Do sada su markirane staze Jovanova voda – Đakov kamen – Kadinjača, zatim Užice – Đakov kamen i povratne staze drugom trasom, kao i staza Motel na Jelovoj gori – Brdo Grad koje se nalazi iznad Kosjerića i povratne staze iste dužine. Ukupna dužina svih navedenih staza u oba pravca iznosi 56 kilometara.