U Užicu reč plaža ne znači samo mesto koje građani koriste za letnje osveženje. Plaža je ponos grada, jedinstven javni prostor na kome se u Užicu može još uvek i zauvek osetiti čar naselja koje je vekovima oduševljavalo prolaznike jedinstvenim spojem urbanog i prirodnog.
Planinaska reka je smirena velikom ustavom, a Užičani su dobili oazu odmora i rekreacije. Sve je ovde na jednom mestu – divna plaža, prostrano šetalište, bazen za vaterpolo, splav na vodi, uređeno dečije igralište, bazen za decu, teren za odbojku na pesku, sprave za vežbanje, tereni za košarku I tenis, mini pič teren, a sve u neposrednoj blizini Stare hidrocentrale I Starog grada.
Gradska plaža je početna tačka šetališne trase kojom je centar grada povezan sa trasom stare pruge i klisure reke Đetinje. Za ove potrebe rekonstruisan je stari želežnički most I postavljena lift platforma za porodice sa decom, osobe sa smetnjama u kretanju I bicikliste.
Lokaciju za izgradnju plaže s branom na Đetinji odobrio Narodni odbor Titovog Užica aprila 1959. na zahtev Društva prijatelja dece. Plaža je izgrađena po zamisli inženjera Miladina Pećinara, radove je predvodio Vojimir Vojo Bojović. Svečano je otvorena 7. avgusta 1960. u prisustvu velikog broja građana na čelu s predsednikom opštine Rajkom Ječmenicom. Površina jezera iznosi 25.000 kvadratnih metara. Plaža je izgrađena u najlepšem delu Užica, pod gradskim utvrđenjem. Nekadašnja kupališta Lekin vir, Kod debele vrbe, Kod četvrte stene, Plavi Jadran, Pod bukom, Žuljin vir, Jaz, Dragova i Fikarova plaža pretvorena su u novu gradsku plažu.
U Užicu se od 1993. godine, u avgustu organizuje nezvanično savezno takmičenje u skokovima u vodu sa starog železničkog mosta na Plaži. Pokrovitelj ovog takmičenja je Skupšina grada, a organizator Javno preduzeće “Veliki park” Užice. Prve četiri godine takmičenje je održavano na Preobraženje, 19. avgusta, a od 1997. održavanje je zbog toplije vode, pomereno na kraj jula ili početak avgusta. Visina mosta od površine vode je 12 metara, a dubina reke je oko 4 metra. Vetra uglavnom nema tako da je ovo mesto pogodno za održavanje ovakvog takmičenja. Uslovi dozvoljavaju samo takozvane letačke skokove (u kojima skakač ne roni duboko), jer je dubina vode nedovoljna za druge vrste skokova. Takmičenje traje dva dana. Prvog dana, na predtakmičenju, skakači se bore za plasman medju prvih 12. Drugog, finalnog dana, skače se u tri serije. Posle prve serije žiri određuje šest najboljih, posle druge serije – trojicu, a onda se oni, u trećem skoku, nadmeću za naziv pobednika, odnosno za plasman od prvog do trećeg mesta.